Uždaryti

Ar pritariate, kad ES užimtų lyderės vaidmenį kovoje su klimato kaita bei toliau mažintų anglies dvideginio išmetimą?

Argumentai už

Globalinis atšilimas jau dabar sukelia labai neigiamas pasekmes planetai: pastaraisiais metais dėl to padažnėjo gamtos stichinių nelaimių (uraganų, vėtrų, sausrų ir pan.), kurių nuostoliai siekia šimtus milijardų eurų. Jei Žemės temperatūra toliau nors truputį kils, derlingas žemes pakeis dykumos, o kai kurios šalys bus iš dalies ar net visiškai (pvz., Tuvalu) apsemtos. Be to, globalinis atšilimas gali išnaikinti kai kurias gyvūnijos ir augmenijos rūšis.Tuo metu kai visos pasaulio valstybės nenori pirmosios įsipareigoti sumažinti išmetamų šiltnamio dujų kiekį, ir laukia iš išsivysčiusių valstybių aiškių įsipareigojimų, ES turi prisiimti tokius įsipareigojimus bei užimti lyderės vaidmenį. Priešingu atveju, pasaulis tik “trypčios vietoje”. ES šiandien gali skirti pakankamai finansinių, technologiniu ir kitų resursų kovoti su globaliniu atšilimu. Be to, ES egizstuoja politinis ir visuomenės palaikymas tokiai kovai.

Argumentai prieš

Mokslininkai nesutaria, ar pastaraisiais dešimtmečiais pastebimas temperatūras didėjimas susijęs su į atmosferą išmetamu šiltnamio dujų efektu, ar su natūraliu gamtiniu ciklu. Nesant rimtiems moksliniams įrodymams, valstybių įsipareigojimai mažinti išmetamų šiltnamio dujų kiekį būtų abejotini. Tokie įsipareigojimai būtų papildoma našta verslui ir ES valstybių narių biudžetams. Be to, ES įsipareigojimas neturės didelio poveikio, jei nei JAV, nei Kinija, nei Indija, nei kitos didžios valstybės neįsipareigos mažinti šiltnamio dujų išmetamo į atmosferą kiekio. Šioje kovoje visos valstybės, ne tik ES, turi rodyti vienodai tvirtą ryžtą.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.